شعر هفته

اگر داغ دل بود، ما دیده ایم

اگر خون دل بود، ما خور ده ایم

اگر دل دلیل است، آور ده ایم

اگر داغ شرط است، ما برده ایم

سخن بزرگان

حضرت على(ع)

تو اگر نيکى کنى خود را گرامى داشته اى و به خودت نيکى کرده اى، اگر بدى کنى خودت را خوار کرده اى و به خودت زيان رسانده اي .

حضرت علی (ع (

این عید کسى است که خدا روزه‏اش را پذیرفته، و نماز او را ستوده است، و هر روز که خدا را نافرمانى نکنند، آن روز عید است.

لینک های مهم

وب سایت مقام معظم رهبری

وب سایت ریاست جمهوری

وب سایت وزارت تعاوت، کار و رفاه اجتماعی

   وب سایت اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان

صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر

وب سایت مجلس شورای اسلامی

وب سایت دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان

سایت خبری روداور

سایت خبری ندای توی

سایت خبری همدان پرس

سایت خبری همدان پیام

سایت خبری هگمتانه

سایت استانداری همدان

وب سایت دکتر علی ربیعی

سایت پیام کوتاه

آرامگاه حیقوق نبی

حبقوق نبي از انبياء دوازده گانه بني اسرائيل و از نسل حضرت موسي (ع) است. نام وي در کتاب تورات عهد عتيق ذکر شده است.

هنگامي که بخت النصر بيت المقدس را به تصرف در آورد ايشان با عده زيادي از يهوديان از جمله برادرش دانيال نبي (ع) به اسارت سپاهيان بخت النصر در آمدند و به بابل انتقال داده شدند. تا اين که در سال 538 قبل از ميلاد کورش هخامنشي بابل را فتح نمود و طي فرماني دستور آزادي کليه ي اسرا و زندانيان بني اسرائيل را صادر و آنان را به مهاجرت به بيت المقدس تشويق نمود. آن حضرت هم پس از آزادي به اتفاق عده اي از پيروان خويش به ايران مهاجرت فرمود و در تويسرکان آن روز سکونت گزيدند و پس از رحلت نيز در همين مکان مدفون گرديد.

آرامگاه حيقوق نبي (ع) از بناهاي تاريخي ايران مربوط به دوره ي سلجوقيان است اين بنا از فاصل? دور مانند يک برج مدور با سقفي مخروطي شکل به نظر مي رسد. و داراي بدن هشت سطحي است.اساس بنا بدين شکل است که 8 ترکه آجري در آن ساخته شده که ستون هاي اصلي بنا را تشکيل ميدهد و در نتيجه بنا به صورت سطوح 8 گانه به نظر ميرسد.

اين بناي تاريخي در فهرست آثار ملي کشور در مورخ 8/2/1353 به شماره ي 969 به ثبت رسيده است. خالي از لطف نيست بدانيم در کاوشي که توسط کارشناسان سازمان ميراث فرهنگي استان در مورخ 1/6/1369 به سر پرستي رئيس هيئت باستان شناسي وقت، جناب آقاي حبيب اله رشيد بيگي به عمل آمده، با بخشهايي از حصار يک قلعه وسيع برخورد شد که اين حصار به صورت مستقل بوده و داراي چهار برج مدور در چهار گوشه خود مي باشد دورازه ي بنا در وسط ضلع شمال غربي واقع است و بر خلاف برجها و ديوار ها که کلاً از سنگ و چينه و خشت درست شده اند، از آجر هاي سفالي مربع شکل با اضلاع 2 و ضخامت 5 سانتيمتر ساخته شده است. براي هر يک از چهار برج مدور، يک در ورودي تعبيه گرديده که از بخش داخلي حصار را به درون برجها راه دارد. پله هاي درون برجها به صورت حلزوني تا انتهاي برج امتداد دارد. در بخش داخلي ضلع ورودي حصار آثار و بقاياي چند اتاقک به چشم مي خورد و از درون اتاقک ها تعدادي اشياء نقشدار و ساده به دست آمده است. هيئت باستان شناسي در جريان اين کاوشها به تعدادي از قبور برخورد کرد که مردگان در آنها به صورت طاق باز و شرقي – غربي دفن شده اند گر چه کاوش در تمام محوطه اراضي مقبره ي حبقوق(ع) انجام نشد ام به سهم خود مي کوشيم ادامه ي جستجو ها در اين محوطه انجام پذيرد تا شايد به نکات مهم و قابل توجهي در زمينه ي بنا و تاريخ آن بدست آيد.

----------------------------------------------

آرامگاه میر رضی الدین آرتیمانی

از شعر او عرفاي قرن يازدهم همزمان با شاه عباس بزرگ صفويه است مير رضي الدين آرتيماني در روستاي آرتيمان سه کيلومتري از توابع تويسرکان بدنيا آمده است و پس از ايام کودکي در حوالي سال هزار هجري قمري به همدان و اصفهان که در آن زمان مجمع علم و ارباب هنر بوده سفر مي کند و به علت لياقت و توانايي که در شعر و ادب فارسي از خود نشان مي دهد به منشي گري در دربار شاه عباس و به دامادي شاه عباس ارتقا پيدا مي کند رضي در ايام کهولت سني به زادگاهش آرتيمان بر مي گردد و سر انجام در سال 1037 هجري قمري چشم از دنيا مي پوشد و در تپه هاي زيبا موسوم به همينه در شمال شرقي تويسرکان به خاک سپرده مي شود آرامگاه قبلي وي بر اثر گذشت زمان و قهر طبيعت مرور ايام ضربات ويرانگر خود را بر پيکر بناي ساده وارد مي کند و آن را به صورت مخروبه در مي آورد در سال 1354 توسط انجمن آثار ملي (ميراث فرهنگي) اين بنا شروع و در سال 1356 به اتمام رسيده است اين بنا مشتمل از بناي آجري و چهار وجهي است در قسمتهاي مختلف بنا از چهار ضلعي و مربع استفاده شده است طراح اين بنا مهندس جودت و معمار آن حاج هادي کهزادي اهل و ساکن تويسرکان بوده است اين بنا از داخل از پنج چهار گوش به نام پنج پنشتن ساخته شده است اغلب بازماندگاه رض به کيايي و ميررضي مشهورند تنها اثر بجاي مانده از مير رضي الدين آرتيماني 1200 بيت شعر است که ساقي نامه و سوگند نامه او در دنيا بي نظير مي باشد فرزند او ابراهيم ادهم است که در هند مدفون گرديده است که او نيز شاعري را از پدر به ارث برده است اين بنا در فهرست آثار ملي کشور به ثبت رسيده است و زير نظر سازمان ميراث فرهنگي نگهداري و حفاظت مي شود.

----------------------------------------------

آرامگاه امامزاده ناصر

در حال بروز رسانی

----------------------------------------------

خانه مسعودی"

در حال بروز رسانی

----------------------------------------------

کاروان سرای شاه عباسی

بناي تاريخي فرهنگي کاروانسراي شاه عباسي فرسفج در 15 کيلومتري مسير تويسرکان اسدآباد و کرمانشاه و در کنار شهر فرسفج احداث گرديده اين کاروانسرا که عمدتا به خاطر امنيت تجارت و استراحتگاه مسافرين و کاروانها يي که به قصد تجارت، سياحت و زيارت از عتبات عاليات سفر مي کردند ساخته شده است کاروانسرا در سالهاي 1038 تا 1065 به سبک معماري دوره صفويه با پلاني تقريبا مستطيل شکل و مساحت 4000 متر مربع ساخته شده است اين بنا با کوشش ميراث فرهنگي از سال 1370 در حال مرمت و احيا مي باشد اين اثر ارزشمند به شماره 1970 در سال 1376 به ثبت آثار ملي رسيده است همزمان با ساخت بنا قناتي در کنار اين بنا حفر گرديد که آب شرب مسافرين را تامين مي نموده شايان ياد آوريست که شاه عباس صفوي 999 کاروانسرا در مسير عتبات عاليات بنا نموده است.

----------------------------------------------

قلعه اشتران

قلعه اشترن در دويست سال پيش توسط حاج مراد خان اردلان جد بزرگ خاندان اردلان در روستاي اشتران احداث گرديده است اين بنا يکي از قلعه هاي بجاي مانده از دوران قاجاريه در شهرستان تويسرکان است قلعه به لحاظ موقعيت جغرافيايي و وسعت يکي از قلعه هاي نادر در استان همدان مي باشد.

اين قلعه در گذشته يکي از مکانهاي زيبا و مهم بوده زيرا يک هکتار زير بنا دارد که شامل ساختمان حياط بيروني و ازطرف شمال حياط بيروني و از سمت جنوب ورودي هشتي با راهروي باريک مي باشد ساختمانهاي اندروني و بيروني شامل دو طبقه مسکوني و يک طبقه زيرزمين است که جزء طبقه اول محسوب مي شود در هر طبقه 13 اتاق تزئيني وجود دارد سر در ورودي قلعه داراي يک هشتي بسيار زيبا است که بالاي آن ساختماني شامل چند اتاق بعنوان محل نگهباني وجود دارد که از طريق راهرو به داخل حصار طويله راه پيدا مي کند در حياط اندروني قناتي وجود دارد که در حال حاضر خشک است اما نشان مي دهد که در گذشته آب شرب قعاه را تامين مي نموده است در چهار کنج اين قلعه چهار برج مدور وجود دارد که هنگام جنگ دفاع از قلعه را آسان مي نموده است اثاث بنا بدين شکل است که در ديوارها از چينه و خشت استفاده شده و در نماها از آجر، که آجر کاريها بيشتر حالت تزئيني دارد در سمت شمال اين بنا حوض سنگي که در گذشته آب داشته است اين بنا در فهرست آثار ملي کشور به ثبت رسيده است و مي توان از آن بعنوان موزه محلي براي جذب توريست استفاده کرد.

----------------------------------------------

روستای توریستی گشانی

در حال بروز رسانی

----------------------------------------------

مسجد و چنار مسجد باغوار

درختي 2000 ساله در کنار مسجدي از اواخر دوره زنديه از ديگر جاذبه هاي گردشگري شهرستان تويسرکان است. مسجد باغوار از مساجد قديمي و نزديک به 200 سال قدمت دارد اين مسجد با شکوه از حيث سبک بنا و کيفيت ساختماني به مانند مساجد دوره صفويه است. مسجد باغوار با ستون هاي سنگي و طاق هاي ضربي و سقف هاي گنبدي در کنار بازار سر پوشيده ساخته شده است. باني اين اثر ارزشمند مرحوم حاج باقري، جد خانواده هاي باقري است. اين بنا داراي قناتي اختصاصي بوده که از زمان ايرانيان تا چهل سال پيش جاري بوده و در حوضي کنار مسجد، آب شرب شمال شهر تويسرکان را تامين مي نمود که در حال حاضر چشمه آن مسدود و غير قابل استفاده مي باشد. درخت کهنسالي با بيش از 2000 سال قدمت که يکي از کهنسال ترين درختان ايران است در کنار اين مسجد وجود دارد. اندازه اين درخت از سطح زمين حدود متر و محيط آن 15 متر، که از فاصله چهار متري به دو شاخه قطور تقسيم مي شود. متاسفانه به علت ساخت و ساز در کنار اين درخت و عدم مشروع شدن اراضي اطراف، شاخه هاي آن خشک و در سال گذشته به کوشش ميراث فرهنگي و هيئت امناي مسجد مذکور گرديد.اين درخت در حياط مسجد و در محله اي به نام باغوار قرار دارد . وجه تسميه باغوار اين است که در گذشته هاي دور اين مکان باغ بوده و اينک اين درخت کهنسال از آن باغ به يادگار مانده است. اين دو اثر ارزشمند به کوشش سازمان ميراث فرهنگي در فهرست آثار ملي کشور به ثبت رسيده است.

----------------------------------------------

شهر سرکان

در حال بروز رسانی

----------------------------------------------

غار کبوتران

در حال بروز رسانی

----------------------------------------------

پل قدیمی فرسفج

در حال بروز رسانی

----------------------------------------------

زیست بوم حفاظت شده "خان گرمز"

کوه خان گرمز با ارتفاع نزديک به 2888 متر از سطح دريا بعد از کوه الوند و قله لشکر دره ملاير سومين قله مرتفع استان همدان به حساب مي آيد. موقعيت و جذابيت کوه خان گرمز از نظر گردشگري هم در تابستان و هم در زمستان از پتانسيل بالايي برخوردار است.

ارتفاعات اين کوه زيستگاه گونه هاي متععدي از پرندگان و جانوراني همچون قوچ و ميش، کل و بز و کبک است. در اين کوه با شکوه حدود نج غار طبيعي وجود دارد که گويي خداوند طبيعت، زيبايي هاي گردشگري را در اين کوه فراهم نموده. از اين کوه چشمه هاي متعددي جاري است که آبشخور حيات وحش نيز مي باشد و مازاد آب آن به رودخانه قلقل رود مي ريزد. کوه خان گرمز داراي قله اي مخروطي شکل است چون از سمت شمال و شرق دامنه کوه پر شيب و صخره هاي ستبر دارد صعود به آن ممکن نيست و تنها از طرف غرب و جنوب دسترسي به اين کوه به سهولت انجام پذير است.

گرچه اين کوه در حال حاضر تحت حفاظت محيط زيست ميباشداماميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري به سهم خود ميکوشد و تلاش ميکند تاپس از استانداردسازي جاده هاي مواصلاتي، اين منطقه را به عنوان گردشگري معرفي نمايد.

پوشش گياهي خان گرمز نيز از گونه هاي متنوع گياهي تشکيل شده است که به خصوص پس از حفاظتهاي چندين ساله محيط زيست از انواع گونه هاي داراي ارزش غذايي بالا و خوش خوراک جهت تغذيه دام ها مانند بروموس، فستوکا و ... گياهان درختچه اي مانند نسترن وحشي بادامک ،زرشک و ... نيز در آنجا رويش دارد.

در قسمت بالاي کوه خان گرمرز قسمتي وجود دارد که حدود 200 هکتار وسعت داشته و علاوه بر چشم اندازي زيبا و دلفريب در فصل بهار پوشيده از گياهان دارد وي بسيار کمياب نيز مي باشد و در گذشته محل اقامت موقت اهالي در فصل بهار بوده است.

----------------------------------------------

حمام و مسجد سرابی

مجموعه تاريخي ، فرهنگي سرابي در كنار حمام و امامزاده سلطان ابراهيم در محله اي به نام سرابي احداث گرديد . مسجد جامع سرابي با ستون هاي آجري و طاق هاي ضربي و سقف هاي گنبدي با پلاني مربع شكل در كنار حمامي از گذشته هاي دور به طرز جالب توجهي در كنار هم ساخته شده اند چنان كه گويي هر كدام مكمل يكديگرند و جذابيت اين اثر ارزشمند را دو چندان نموده است . باني و طراح اين آثار به جاي مانده استاد سليمان مصطفايي جد خاندان مصطفايي اهل و ساكن تويسركان بوده كه از دوران قاجاريه (حدود صد سال پيش) به جاي مانده است . اين بناي تاريخي داراي قناتي اختصاصي بوده كه از هزاران سال پيش جاري و در حوضي كنار اين مجموعه آب شرب اهالي سرابي را تامين و مازاد آن در حمام مورد استفاده قرار مي گرفته است. اگر چه بر اثر گذشت زمان و قهر طبيعت در حدود سي و اندي سال پيش آب اين چشمه مسدود و آب لوله كشي جاي قنات جوشان را گرفته اما در حال حاضر آب اين قنات توسط شهرداري در ارتفاعات سرابي پمپاژ و از آن جهت مشروب نمودن فضاي سبز سطح شهر استفاده مي شود . اين مجموعه ارزشمند به كوشش ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است.

----------------------------------------------

کمر بسته

بر اساس کتاب معروف مرآت البلدان نوشته اعتماد السلطنه و گنج دانش اثر محمد تقي حکيم ابوالمحجن ثقفي يکي از سرداران سپاه اسلام بوده که ابتدا در جبهه کفار عليه سپاهييان اسلام مي جنگيده ولي در سال نهم هجري خود و قبيله اش به اسلام گرويده اند. او در جريان آخرين جنگ اعراب با ايران معروف به جنگ نهاوند به عنوان يکي از سرداران سپاه اسلام حضور داشته که پس از مجروح شدن در حاشيه ي رود سرکان در کنار دره سر سبز و با صفا دفن مي شود که در محل به پير کمر بسته شهرت دارد. تا قبل از انتشار کتاب مرآت البلدان هيچ کس به هويت قبر ابوالمحجن پي نبرده بود و حتي در بعضي از کتب قديمي که متکي به هيچ منبعي نبودند مدفن ابوالمحجن را آذربايجان يا گرگان قلمداد کرده اند. ولي مولف کتاب مذکور که از مولفين و محققين بزرگ است به صراحت از روي نام کمر بسته صاحب قبر را ابوالمحجن مي نامند. در جنگ قادسيه در حالي که لشکريان سپاه اسلام در حال شکست مي باشد ابوالمحجن که در حبس به سر مي برد از فراز ايوان ندامتگاه جنگ را نظاره مي کند پيغامي براي زوج سعدوقاص مي فرستدکه اگر مرا موقتا رها کني و اگر اسب و سلاح کافي در اختيار من بگذاري به جهاد مي روم. زوج سعد قول او را قبول مي کند و رهايش مي سازد ، ابوالمحجن نيز بي درنگ به ميدان آمده و به لشکريان حمله مي نمايد همسر سعدوقاص که به علت جراحت قادر نبود در جنگ شرکت کند روي تپه کوچکي نشسته بود و از دور جنگ را نظاره مي کرد شاهد رشادت هاي اين سوار ناشناس بود خيلي تعجب مي کند که اين سوار جسور کيست که اين چنين مردانه مي جنگد پس از شنيدن ماجرا متوجه مي شود که ايشان (ابوالمحجن) بوده است.

----------------------------------------------

مسجد زرهان

مسجد زرهان با ستونهاي آجري و طاقنماهاي ضربي و سقف هاي گنبدي در کنار حمام زرهان و در محله اي به همين نام جنب امام زاده اسمائيل احداث گرديده باني اين مجموعه با شکوه استاد عنايت جدخاندان ناظمي ميباشد که در حدود 200 سال پيش مقارن با حکومت قاجاريه احداث گرديده است در حدود نيم قرن پيش استاد کريم رهبر قسمتي در ضلع شرقي اين بنا متناسب با بافت معماري اين بنا احداث نموده است که به نوع خود ذهن هر گردشگري را به خود معطوف ميدارد اين مجموعه داراي قناتي اختصاصي از گذشته هاي دور بوده و در حال حاضر جاري ميباشد اين بنا به کوشش ميراث فرهنگي در فهرست آثار ملي کشور به ثبت رسيده و در سال 1386 توسط اداره ميراث فرهنگي مرمت و احيا گرديده است.

----------------------------------------------

بازار سرپوشیده

اعتماد السلطنه مولف کتاب معروف مرآت البلدان مي نويسد بازار سر پوشيده تويسرکان از آثار بجاي مانده از دوران صفويه در شهرستان تويسرکان است که حدود 370 سال پيش ساخته شده است و در زمان قاجاريه توسط ميرزارضاخان کلانتر و ابدال خان مرمت شده است اين بازار مشتمل بر يک راسته اصلي و چهار راسته فرعي که انتهاي هرکدام از اين راسته ها به يک بناي تاريخي ديگر مانند حمام خان، مدرسه شيخ عليخان زنگنه، مسجد باغوار و مسجد جامع ختم مي شود. اين بازار ها هر کدام در گذشته مختص صنف خاص بوده و به همان نام معروف و شهرت داشته اند. راسته اصلي معروف به راسته کفاش ها و هم امتداد آن به راسته مستوفي و راسته منتهي به خيابان شهدا راسته حلاجها و شاخه غربي اين بازار که به کوچه مسجد جامع منتهي مي شود به نام بازار يهوديها و راسته ي منتهي به کوچه مهديه و عطارها معروف بوده است. ساختمان بازار يک طبقه و به صورت يکسان است که با آجر به صورت گنبدي شکل منظم و تقريباً به فاصله چهر متر احداث گرديده اين اثر بجاي مانده از گذشتگان به کوشش ميراث فرهنگي تعمير و طي شماره 17/34 در فهرست آثار ملي کشور به ثبت رسيده است.

----------------------------------------------

قلعه شاه زاگان

دقيقا در 140 سال پيش گروهي از نوادگان عباس ميرزا ( نايب السلطنه ناکام فتحعلي شاه قاجار ) در محله اي به نام قلعه ( محله شاهزادگان ) در شهر تويسرکان زندگي مي کردند ، قلعه محوطه اي بود تغريبا مستطيل شکل که طول آن از 400 متر و عرض آن از 300 متر تجاوز نمي کرد . اطراف اين محوطه با ديوار هاي قطور و بلند و تعدادي برج محصور شده بود . باني اين قلعه شيخعلي ميرزا معروف به شيخ الملوک فرزند فتحعلي شاه بوده است . اين قلعه در ابتدا درب ورودي بزرگي داشته که اول غروب آن را مي بستند و صبح ها اول وقت آن را باز مي کردند ، ولي تدريجا بر اثر مرور زمان که ديوار ها رو به خرابي گذاشت درب بزرگ قلعه را نيز برداشتند بطوريکه از حدود نيم قرن پيش اين مکان از حالت قلعه خارج شده بود و به صورت محله اي با چند کوچه باريک درآمده بود که مانند ساير محلات مردم از آنها رفت و آمد مي کردند.

آثاري از و برجهاي قلعه تا حدود 40 سال پيش نيز باقي بود ولي با احداث خيابانهاي جديد در اطراف آن فعلا هيچگونه از آن باقي نيست . داخل قلعه خانه هاي متعددي با محوطه هاي مشجر و ابنيه مجلل وجود داشته که بيشتر آنها به مرور زمان خراب شده اند و اکنون معدودي از آنها باقي است.

----------------------------------------------

مناسبت هفته

آرشیو مطالب

بخش نظرات

در حال به روز رسانی می باشد.

.

آمار بازدیدکنندگان

عضویت